 |
MANIPULACIJE Z MALIMI DELNIČARJI Manipulacije z malimi delničarji, Splošna Plovba d.o.o.,Portorož, morske in obmorske znamenitosti, svet premoženja in svet potrošnikov, socialne in čustvene stiske ter vzpodbude
|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Katere finančne institucije, banke in zavarovalnice v Sloveniji, sprejemajo bitcoin ter ostale kriptovalute za plačilo svojih storitev? |
Da |
|
0% |
[ 0 ] |
Ne |
|
100% |
[ 1 ] |
|
Skupaj glasov : 1 |
|
Avtor |
Sporočilo |
zoran13 Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.01. 2011, 20:16 Prispevkov: 2966
|
Objavljeno: 03 Jul 2025 17:10 Naslov sporočila: KRIPTO SVET |
|
|
NUVONEX
Nuvonex: je to nova velika grožnja Sloveniji? Zvoniti bi morali vsi alarmi.
Dobrih osem mesecev po tem, ko se je dan po objavi na Siol.net zrušila piramidna shema Conti, v katero je svoj denar vložilo okrog deset tisoč Slovencev, se je začelo intenzivno rekrutiranje potencialnih slovenskih vlagateljev v novo domnevno priložnost za zaslužek s kriptovalutami. Ta se imenuje Nuvonex. Čeprav jo – kot se to zgodi v prvih fazah tako rekoč vseh piramidnih shem – nekateri slovenski člani hvalijo na vsa usta, češ da res deluje, v Nuvonexu, ki se za nameček še posebej osredotoča na Slovenijo, kar mrgoli zelo resnih opozorilnih znakov, ki bi od nakazovanja denarja morali odvrniti vsakogar, ki ga ni pripravljen izgubiti. Glede na mnoge kazalnike in pretekle izkušnje s podobnimi zadevami namreč obstaja izredno velika verjetnost, da bo Nuvonex nekega dne preprosto ugasnil, denar vlagateljev pa se bo razblinil.
Kaj je Nuvonex?
Na spletni strani je predstavljen kot revolucionarna tehnološka platforma, ki omogoča trgovanje s kriptovalutami s tako imenovano kvantitativno analizo, ki jo poganja umetna inteligenca. Preprosteje - Nuvonex zagotavlja, da vlagateljem ponuja avtomatiziran sistem, ki kriptovalute ceneje kupi na eni kriptomenjalnici in jih dražje proda na drugi, razlika v cenah pa pade v vlagateljev žep.
Kdor želi zaslužiti na tak način, si mora naložiti mobilno aplikacijo ali pa uporabljati njeno spletno različico. Na platformo nato naloži kriptovaluto USDT in s klikanjem na gumb Začni kvantizacijo izvaja trgovalne transakcije, ki mu prinašajo dobiček.
Če vlagatelj želi, lahko v Nuvonex povabi še druge osebe in prejema provizijo od njihovega trgovanja. Novačenje novih članov je tudi vzpodbujano, saj prinaša določene enkratne in tedenske finančne nagrade ter druge domnevne ugodnosti.
Nekateri Slovenci, ki so člani Nuvonexa že več mesecev, na družbenih omrežjih zatrjujejo, da "stvar res deluje" in da so zaslužili že od nekaj sto pa do nekaj tisoč evrov v kriptovaluti USDT. Komunikacija zaprtega tipa z drugimi (slovenskimi) člani Nuvonexa poteka prek aplikacije Telegram.
Nekaj resnično neverjetnega
Na platformi Nuvonex je uspešna tako rekoč vsaka trgovalna transakcija, kar pomeni, da vsaka tako imenovana kvantizacija prinaša dobiček. Z drugimi besedami - denar oziroma naložbo je nemogoče izgubiti ali zmanjšati njeno vrednost. Kdor je domač v svetu kriptovalut oziroma je že kdaj vlagal v bitcoin ali digitalne kovance, bo vedel, da je glede na nepredvidljivost trga kriptovalut to pravzaprav nekaj neverjetnega.
Igrati bi moral orkester alarmov
Tako rekoč zagotovljeno gibanje vrednosti naložbe le v eno smer - navzgor - bi v kombinaciji s podatkom, da podrobnosti trgovalnih transakcij niso vidne nikjer, in že znanimi protokoli sodobnih kriptopiramidnih shem, kot so trgovanje v kriptovaluti USDT ali drugih stabilnih kriptokovancih in komunikacija prek Telegrama, pri bolj previdnih iskalcih naložbenih priložnosti že moralo prižgati prvi alarm. A kot bomo razkrili, je z Nuvonexom v resnici narobe toliko stvari, da bo na koncu igral orkester alarmov.
"Ameriško" podjetje
Nuvonex je na uradni spletni strani opisan kot "vodilno svetovno podjetje za finančno tehnologijo". Sedež podjetja naj bi bil v ZDA, natančneje v Las Vegasu v ameriški zvezni državi Nevadi, kjer je bila februarja letos v poslovni register vpisana družba z omejeno odgovornostjo Nuvonex.
Kot ustanovitelj podjetja je navedena oseba z imenom Thatcher Greyson. Kdo je to, ni znano. Na spletnih straneh ali profilih Nuvonexa na družbenih omrežjih Greyson ni omenjen. Nikjer tudi niso navedena imena drugih oseb, ki naj bi upravljale "vodilno svetovno podjetje za finančno tehnologijo".
V ameriški zvezni državi Nevadi lahko družbo z omejeno odgovornostjo (LLC) sicer odpre tako rekoč vsak, tudi nedržavljani ZDA. Stroški, povezani z odprtjem podjetja, znašajo manj kot 400 evrov. Podjetniki, ki želijo LLC v Nevadi (ali kateri drugi zvezni državi ZDA), lahko za odprtje podjetja pooblastijo tudi lokalne registrirane agente.
Skrili so pomemben dokument, ki razkriva marsikaj
Nuvonex v neuradnem poslovnem načrtu oziroma v tako imenovani beli knjigi (white paper), ki je bila pred časom objavljena na njihovi spletni strani, nato pa je z nje izginila - še vedno jo je mogoče najti na arhivirani različici spletne strani -, sicer trdi, da je bilo podjetje ustanovljeno že leta 2021, ustanovni kapital podjetja pa naj bi znašal kar 50 milijonov $ oziroma 42,46 milijona €.
Podatkov o tem ni mogoče najti nikjer, saj Nuvonex z izjemo njihove spletne strani in profilov na družbenih omrežjih tako rekoč nima digitalnega odtisa. Omenjeni niso bili v nobenem mediju, kar je za podjetje, ki se predstavlja kot vodilno v panogi, nenavadno.
Nuvonex ima na spletni strani tudi fotografijo domnevnega sedeža podjetja, nebotičnika z velikanskim logotipom Nuvonex. V resnici gre za fotomontažo, saj je na fotografiji ena od stolpnic v poslovni četrti Marunouči v Tokiu, prestolnici Japonske (klik za lokacijo):
Kitajski prstni odtisi
Tako imenovani white paper oz. bela knjiga, v kateri Nuvonex opisuje načrte za prihodnost, sicer vsebuje zanimivo podrobnost. Metapodatki datoteke namreč razkrivajo, da je bil naslov izvorno zapisan v kitajskem jeziku:
Kitajske sledi se sicer ne končajo zgolj pri s spletne strani odstranjenem dokumentu.
Pregled izvorne kode spletnih strani Nuvonexa namreč razkriva, da je imel precejšen del elementov kitajska imena:
Kitajska klavnica prašičev?
Elementi v kitajskem jeziku so lahko eden od ključnih kazalnikov, da je Nuvonex v resnici zelo verjetno tako imenovana klavnica prašičev, vrsta piramidne sheme, ki jo upravljajo entitete iz jugovzhodne Azije, povezane s kitajskim organiziranim kriminalom.
Klavnice prašičev so nazorno poimenovane piramidne sheme, pri katerih z obljubami o stabilnih visokih ali rednih pasivnih zaslužkih goljufi žrtve prek spletne komunikacije, ki pogosto poteka prek skupin v aplikacijah, kot sta Telegram ali WhatsApp, prepričajo, da jim zaupajo in v platforme sčasoma vložijo še več denarja ter rekrutirajo še več članov, saj bo njihov izkupiček tako še večji.
Del pritekajočega novega denarja je namenjen izplačilom starejšim članom piramidne sheme, ki s tem v mnogo primerih dobijo potrditev, da sistem deluje in da ne gre za prevaro. To se trenutno dogaja tudi v Sloveniji.
Ko se novačenje novih žrtev ustavi, organizatorji piramidne sheme ugasnejo spletne strani in skupine za komunikacijo, večina vlagateljev pa izgubi denar. To je stopnja "klanja prašičev". V primeru piramidne sheme Conti, kjer so bili na spletnih straneh prav tako prisotni kitajski elementi, so goljufi od vlagateljev pred popolnim izklopom zahtevali še plačilo izmišljenega davka, da bi jim lahko omogočili dostop do njihovih zaklenjenih sredstev.
Vodilno svetovno podjetje mora vlagatelje prepričevati, da njihovo aplikacijo namestijo mimo varnostnih mehanizmov?
Nuvonex vlagatelje tudi poziva, naj namestijo aplikacijo za pametne telefone z operacijskim sistemom Android ali pametne telefone iPhone, ki omogoča takojšen dostop do trgovalne platforme.
Aplikacijo bomo sicer zaman iskali na uradnih servisih Google Play (Android) in AppStore (iOS oziroma iPhone), saj je tam ni. Namestitev je mogoča le prek prenosa namestitvenih datotek s spletne strani Nuvonexa.
Gre za ogromen opozorilni znak, saj domnevna tehnološka multinacionalka z večdesetmilijonskim ustanovnim kapitalom vlagatelje prepričuje, da si njihovo aplikacijo namestijo mimo osnovnih varnostnih protokolov, in na profilu na YouTubu celo objavlja navodila, kako zaobiti zaščitne mehanizme Androida in platforme iOS.
Aplikacije, ki niso prestale nobenih varnostnih preverjanj, lahko predstavljajo neizmerno tveganje za osebne podatke uporabnikov mobilnih naprav. V primeru Nuvonexa in njihovega zakrivanja podatkov o tem, kdo v resnici upravlja "naložbeno priložnost", je brez naprednega znanja tako rekoč nemogoče vedeti, kdo je naredil aplikacijo, ki smo jo pravkar namestili na pametni telefon, in kaj vse vsebuje.
Sumljivo dogajanje - ali so tarče Nuvonexa v resnici samo Slovenci?
Vpogled v statistiko glavne Nuvonexove spletne strani, ki vodi do trgovalne platforme - ta je na naslovu nuvonex.top -, razkriva zanimivo podrobnost.
Kot je razvidno na analitičnem portalu SimilarWeb, je bilo maja 2025 kar 99,93 % obiskovalcev spletne strani iz Slovenije:
To bi lahko pomenilo, da je Nuvonex podobno kot lani piramidna shema Conti, kjer so večino žrtev predstavljali državljani in državljanke Slovenije in Severne Makedonije, geografsko zelo specifična operacija goljufov.
Junija se je delež obiskovalcev nato nekoliko spremenil in bolj porazdelil - 40 % obiskovalcev je bilo iz Peruja, 31% iz Slovenije in 28 % iz Italije.
Da so v ekosistemu Nuvonex izredno aktivni predvsem slovenski uporabniki, razkrivajo tudi objave na Nuvonexovih profilih na družbenih omrežjih.
Na Facebooku, na primer, kjer profil upravlja nekdo iz Nigerije, ima tako rekoč vsaka Nuvonexova objava okrog tisoč všečkov, velika večina pa jih je ob nekaj slovenskih z Bližnjega vzhoda ali iz jugovzhodne Azije, kar nakazuje na možnost, da Nuvonex "kupuje" všečke na platformah, ki prodajajo to storitev, saj spletnih strani Nuvonexa ne obiskuje nihče iz teh regij.
Objave imajo ob ogromnem številu všečkov sicer zelo malo delitev, tako rekoč vse delitve pa izvedejo slovenski uporabniki, kar je še en kazalnik, da Nuvonex "živi" predvsem v Sloveniji.
Naša ocena: Nuvonex je glede na vse opozorilne znake zelo verjetno piramidna shema. Ko bo število novih vlagateljev začelo usihati, se bodo skoraj zagotovo začela zaustavljati tudi izplačila obstoječim članom, nato pa bo vse skupaj ugasnilo brez opozorila.
https://siol.net/novice/digisvet/nuvonex-je-to-nova-velika-groznja-sloveniji-zvoniti-bi-morali-vsi-alarmi-666473 |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
zoran13 Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.01. 2011, 20:16 Prispevkov: 2966
|
Objavljeno: 05 Jul 2025 08:22 Naslov sporočila: MANIPULACIJE Z MALIMI DELNIČARJI |
|
|
NATO & REFERENDUMA
Poslanci so na današnji seji DZ razpravljali o predlogu razpisa posvetovalnega referenduma o dvigu obrambnih izdatkov, ki ga je v DZ vložila Levica, in ga sprejeli. Iz stranke Gibanja Svoboda pa so po rezultatih glasovanja sporočili, da bodo predlagali posvetovalni referendum o članstvu Slovenije v zvezi Nato. Pri GS menijo, da je to pravo vprašanje, na katerega morajo dobiti odgovor državljanov. Predlog bodo vložili prihodnji teden, so napovedali.
Referendumsko vprašanje se bo sicer glasilo: Ali ste za to, da Slovenija povečuje obrambne izdatke tako, da bodo ti leta 2030 dosegli 3 % BDP letno, kar je trenutno približno 2,1 milijarde €.
"Možni sta samo dve poti: ali ostanemo v zvezi in plačujemo članarino ali pa iz zveze izstopimo. Vse drugo je populistično zavajanje državljanov Slovenije," je na omrežju X sporočil prvak Svobode in predsednik vlade Robert Golob.
Kakšna je podpora Natu?
Vstop Slovenije v Nato so sicer na referendumu leta 2003 volivci podprli s 66,08 % glasov. Po dobrih 20 letih se podpora članstvu giblje pri nekaj več kot 50 %.
Podporo državljanov v državah članicah vsako leto v javnomnenjskih raziskavah preverja tudi sam Nato. Zadnje poročilo, objavljeno pred letom dni, kaže, da je Slovenija med članicami na samem repu po podpori ohranitvi članstva v Natu. A je ta še vedno znašala 58 %, medtem ko bi 11 % vprašanih glasovalo za izstop Slovenije iz Nata. Tedaj je bilo 31 % neopredeljenih. Če slednjih ne bi upoštevali, pa je lani podporo ohranitvi članstva v Natu podprlo 66% anketiranih.
Na ravni celotnega Nata je bila podpora članstvu v državah članicah 70%, brez neopredeljenih pa 84 %.
Tudi pri podpori obrambnih izdatkov je Slovenija na dnu lestvice, konkretno na predzadnjem mestu pred Islandijo. 27% ljudi je lani tako menilo, da bi morala država obrambne izdatke dvigniti, 38 % je bilo za ohranitev izdatkov na obstoječi ravni, 23 % jih je menilo, da bi bilo treba izdatke zmanjšati, 12% je bilo neopredeljenih.
https://siol.net/novice/slovenija/gibanje-svoboda-predlagali-bomo-posvetovalni-referendum-o-clanstvu-v-natu-666711
https://www.delo.si/novice/slovenija/opozicija-podprla-predlog-posvetovalni-referendum-o-obrambnih-izdatkih-bo
https://www.slovenskenovice.si/novice/slovenija/referendum-o-povisanju-obrambnih-izdatkov-za-goloba-nesmiseln-predlagal-bo-se-svojega-video/
https://www.zurnal24.si/slovenija/referendum-o-obrambi-izglasovan-golob-ostanemo-ali-gremo-443557
https://www.mladina.si/241930/uvodnik-populisticni-udar/
https://www.mladina.si/241999/golob-napovedal-referendum-o-clanstvu-slovenije-v-natu/
https://primorske.svet24.si/slovenija/dz-sprejel-predlog-za-razpis-posvetovalnega-refere
NAJVEČJI IZVOZNIKI IN PROIZVAJALCI OROŽJA
* BAE Systems - Velika Britanija
* Thales Group - Francija
* Dassault - Francija
* Rheinmetall - Nemčija
* Hensoldt - Nemčija
* Leonardo - Italija
* Saab - Švedska
* Grozd obrambne industrije (GOIS) - 78 podjetij - Slovenija
[i]
REZULTATI POSLOVANJA - 11.02.2022 - 11.01.2025
* Leonardo = +331,73%
* BAE Systems = +101,01%
* Airbus Group = +38,11%
* Thales Group = +72,68%
* Safran = + 94,73%
* Rolls Royce = 391,44%
* Cobham = 0%
* Meggit = +7,09%
* SAAB = +2,84%
* Northrop Grumman = +17,39%
* Raytheon = 0%
* Boeing = -13,45%
* Lockheed Martin = +21,19%
* United Technologies = +23,06%
* L-3 Communicattion = 0%
* Textron = +21,83%
* Hutington Ingalls = +13,44%
LEONARDO - LDOF.MI[/i]
ISIN: IT0003856405
* 26.01.2007 - 21,63 €
* 28.12.2011 - 2,77 €
* 13.06.2017 - 16,04
* 02.11.2020 - 4,24 €
* 14.10.2022 - 7,14€
* 10.07.2023 - 10,65 €
* 27.12.2023 - 14,88 €
* 10.06.2024 - 24,40 €
* 23.06.2024 - 22,29 €
* 10.01.2025 - 27,70 €
* 10.01.2025 - 33,06 $ (Nasdaq)
* 05.02.2025 - 36,02 $ (Nasdaq)
* 05.03.2025 - 30,76 $ (Nasdaq)
* 11.04.2025 - 35,10 $ (Nasdaq)
* 05.05.2025 - 41,77 $ (Nasdaq)
* 04.06.2025 - 44,99 $ (Nasdaq)
* 05.07.2025 - 46,41 $ (Nasdaq)
* 1 leto - 6/24/2023 - 6/23/2024 - 119,07 %
* 3 leta - 6/24/2021 - 6/23/2024 - 220,90 %
* 5 let - 6/24/2019 - 6/23/2024 - 97,52 %
* 1 leto - 1/12/2024 - 1/11/2025 - 60,35 %
* 3 leta - 1/12/2022 - 1/11/2025 - 322,90%
* 5 let - 1/12/2020 - 1/11/2025 - 144,92 %
To podjetje iz Rima se ukvarja z izdelavo letal, helikopterjev in dronov. Čeprav ni doseglo rekordne vrednosti, ki jo je imelo leta 2000, je delnica podjetja od začetka vojne v Ukrajini zrasla za 331,73% %, kar je impresivno.
https://www.leonardodrs.com/
https://www.leonardo.com/it/investors/stock-info
https://www.leonardo.com/en/home
https://www.leonardo.com/it/investors/results-and-reports/indices-ratings
https://investors.leonardodrs.com/static-files/193d4748-2f0b-459b-a639-b1cb21a6cf32
SIPRI
Evropske države vključno s Slovenijo so v luči ruske agresije v Ukrajini od leta 2022 že bistveno okrepile obrambne izdatke. Med primerjanima obdobjema je Sipri ugotovil, da so evropske članice Nata okrepile uvoz orožja za 105 odstotkov. Na seznamu največjih izvoznikov sta daleč za ZDA Francija in Južna Koreja (okoli 6,5 odstotka), sledita Nemčija (4,7 odstotka) in Izrael (3,9 odstotka).
ZDA so tudi na globalni ravni še naprej glavna država izvoznica in so med letoma 2020 in 2024 predstavljale 43 celotnega izvoza, kar predstavlja osemodstotno rast v primerjavi z minulim obdobjem. Največji kupec ZDA ostaja Savdska Arabija.
Ruski izvoz je medtem padel za skoraj dve tretjini, s čimer je Francija s slabimi desetimi odstotki svetovnega izvoza prevzela drugo mesto na lestvici največjih trgovk z orožjem. Četrta je Kitajska, znatni skok na lestvici pa je uspel Italiji, ki je z desetega prišla na šesto mesto, navaja Sipri.
Največja globalna prejemnica orožja je Ukrajina, ki je v zadnjem obdobju prejela 8,8 odstotka celotnega svetovnega izvoza, s čimer je za skoraj stokrat presegla uvoz iz obdobja 2015-19.
* 1992 - 95.460.000 €
* 1993 - 108.830.000 €
* 1994 - 127.900.000 €
* 1995 - 165.510.000 €
* 1996 - 186.390.000 €
* 1997 - 193.770.000 €
* 1998 - 208.770.000 €
* 1999 - 208.470.000 €
* 2000 - 206.630.000 €
* 2001 - 275.010.000 €
* 2002 - 327.790.000 €
* 2003 - 360.320.000 €
* 2004 - 395.900.000 €
* 2005 - 413.470.000 €
* 2006 - 485.330.000 €
* 2007 - 506.080.000 €
* 2008 - 566.200.000 €
* 2009 - 575.060.000 €
* 2010 - 582.959.000 €
* 2011 - 478.860.000 €
* 2012 - 423.000.000 €
* 2013 - 381.658.000 €
* 2014 - 366.460.000 €
* 2015 - 361.376.000 €
* 2016 - 406.166.000 €
* 2017 - 422.277.000 €
* 2018 - 448.605.000 €
* 2019 - 511.700.000 €
* 2020 - 498.000.000 €
* 2021 - 645.000.000 €
* 2022 - 737.000.000 €
* 2023 - 845.000.000 €
* 2024 - 880.000.000 €
Vir: Sipri
https://milex.sipri.org/sipri
Military expenditure by country, in local currency, 1949-2024 © SIPRI 2024
https://www.regionalobala.si/novica/vecina-slovencev-ne-podpira-zvisanja-izdatkov-za-obrambo-nezaupanje-tudi-v-izpolnitev-zaveze-natu |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
|