 |
MANIPULACIJE Z MALIMI DELNIČARJI Manipulacije z malimi delničarji, Splošna Plovba d.o.o.,Portorož, morske in obmorske znamenitosti, svet premoženja in svet potrošnikov, socialne in čustvene stiske ter vzpodbude
|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Katere finančne institucije, banke in zavarovalnice v Sloveniji, sprejemajo bitcoin ter ostale kriptovalute za plačilo svojih storitev? |
Da |
|
0% |
[ 0 ] |
Ne |
|
100% |
[ 1 ] |
|
Skupaj glasov : 1 |
|
Avtor |
Sporočilo |
zoran13 Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.01. 2011, 20:16 Prispevkov: 2947
|
Objavljeno: 05 Apr 2025 14:47 Naslov sporočila: SVET PREMOŽENJA |
|
|
DNEVNE IZGUBE 500 MILIJARDERJEV - 208.000.000.000 $
Ko izpuhtijo milijarde $
500 najbogatejših ljudi na svetu je po poročanju Bloomberga v enem dnevu skupno izgubilo 208 milijard ameriških dolarjev (188 milijard evrov). Gre za četrto največjo enodnevno izgubo v zadnjih 13 letih, odkar obstaja Bloombergov indeks milijarderjev, in največji padec od vrhunca pandemije. Izgube je utrpela več kot polovica milijarderjev z Bloombergovega indeksa, povprečna izguba pa je znašala 3,3 odstotka. Med največjimi poraženci sta ustanovitelja Mete Mark Zuckerberg in Amazona Jeff Bezos. Med redkimi, ki so se izognili izgubam, je najbogatejši Mehičan Carlos Slim. Mehika namreč ni bila vključena v Trumpovo napoved univerzalnih carin.
Največji poraženec je Zuckerberg, ki je čez noč izgubil 17,9 milijard dolarjev (16,2 milijardi evrov) oziroma 9 odstotkov svojega premoženja. Bezos je izgubil 15,9 milijard dolarjev, potem ko je vredno delnic Amazona padla za 9 odstotkov. Udarcu se ni izognil niti najbogatejši Zemljan in Trumpov tesni sodelavec Elon Musk, ki je v četrtek izgubil 11 milijard dolarjev (9,9 milijarde evrov).
https://svet24.si/novice/finance/milijarderji-carine-izgube-borze-1808807 |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
zoran13 Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.01. 2011, 20:16 Prispevkov: 2947
|
Objavljeno: 06 Apr 2025 21:35 Naslov sporočila: SVET PREMOŽENJA |
|
|
ZAKON O INDIVIDUALNIH NALOŽBENIH RAČUNIH - (ZINR)
Še letos bi lahko v veljavo vstopil Zakon o individualnih naložbenih računih. Ta bi predstavljal za imetnika računa pomembno administrativno razbremenitev, saj imetniku v fazi varčevanja na računu ali ob izplačilu z računa ne bo treba vlagati davčnih napovedi, pojasnjujejo na ministrstvu. Izplačilo donosa se bi po trenutnem predlogu zakona obdavčilo z dohodnino po stopnji 15 % kot dokončnim davkom, prvo izplačilo z računa po 15 letih od odprtja računa, če v obdobju pred tem ni bilo izplačil z računa, pa se z dohodnino ne bi obdavčilo. Podrobnosti o tem, kateri finančni produkti bodo vključeni in zakaj le enkratno izplačilo brez davka, pa še ne razkrivajo.
Ministrstvo za finance je v sklepni fazi priprave predloga Zakona o individualnih naložbenih računih (ZINR). Po izvedeni javni obravnavi in medresorskem usklajevanju dokončujejo predlog in pričakujejo, da ga bodo lahko v aprilu predložili v obravnavo vladi. V predlogu zakona je predvideno, da bi vstopil v uporabo v devetih mesecih po uveljavitvi.
"Namen individualnega naložbenega računa (INR) je spodbuditi dolgoročnejše nalaganje denarnih sredstev prebivalstva tudi v finančne instrumente na administrativno manj obremenjujoč način in s posebno davčno obravnavo. Račun je torej posebej primeren za male vlagatelje, ki želijo dolgoročno varčevati v finančnih instrumentih za različne namene," pojasnjujejo na ministrstvu za finance.
Kako bo račun deloval?
Račun bo lahko fizična oseba, ki je davčni rezident v RS, odprla pri ponudnikih finančnih storitev, ki imajo dovoljenje za opravljanje investicijskih storitev in poslov in bodo vpisani v register ponudnikov, ki ga bo vodila Agencija za trg vrednostnih papirjev, ki bo tudi pristojna za nadzor nad temi ponudniki, opisujejo na ministrstvu.
Predlog zakona ureja sistem vplačil na individualni naložbeni račun z natančno določenimi omejitvami glede letnega vplačila zneskov in skupne vsote vseh vplačil v celotnem obdobju trajanja INR. V prvem koledarskem letu po odprtju računa znaša najvišje dovoljeno vplačilo 20.000 evrov, v vsakem naslednjem koledarskem letu pa je vplačilo omejeno na 5.000 evrov. Skupna vsota vseh vplačil v celotnem obdobju trajanja individualnega naložbenega računa ne sme preseči 150.000 evrov, razlagajo na ministrstvu.
Kot opozarjajo, je ta račun treba obravnavati ločeno od vprašanj dodatnega pokojninskega zavarovanja po ZPIZ-2, saj je namen dodatnega pokojninskega varčevanja vezan izključno na izboljšanje življenjskega standarda posameznika po upokojitvi. Pri nalaganju denarnih sredstev na individualni naložbeni račun pa je na malem vlagatelju odločitev o načinu nalaganja, kdaj si bo sredstva izplačal, za kakšen namen jih bo uporabil ipd., ponazarjajo. "Namen takšne posebne vrste trgovalnega računa je torej posamezniku omogočiti novo naložbeno priložnost za dolgoročnejše varčevanje z razpršitvijo naložb v zakonsko opredeljen nabor finančnih instrumentov, pri čemer težijo k enostavnosti uporabe takšnega računa in čim manj administrativnim obremenitvam," naštevajo na ministrstvu.
Z natančno določenimi obveznostmi ponudnikov INR, urejanja prenosa računov, registrov, mirovanja, odpovedi pogodbe o računu, vrstah finančnih instrumentov, nadzornih pristojnosti ATVP itd. želijo v prvi vrsti nasloviti specifiko takšnih računov, ki so namenjeni malim vlagateljem, tako da podrobnejše normiranje v zakonu cilja na njihovo dodatno zaščito in enostavnost uporabe računa, izpostavljajo.
Ugodnejša davčna obravnava dohodkov
Predlagajo tudi ugodnejšo davčno obravnavo dohodkov, doseženih prek naložb na tovrstnih računih, z dohodnino. Obdavčitev z dohodnino se odloži do časa izplačila donosa, doseženega s sredstvi na računu, na transakcijski račun. Dohodnino bo izračunal ponudnik računa kot davčni odtegljaj v obračunu davčnega odtegljaja, pojasnjujejo.
Odložitev obdavčitve z dohodnino do izplačila donosa z računa in plačilo dohodnine z davčnim odtegljajem kot dokončnim davkom predstavlja za imetnika računa pomembno administrativno razbremenitev, saj imetniku v fazi varčevanja na računu ali ob izplačilu z računa ne bo treba vlagati davčnih napovedi. Izplačilo donosa se bi po trenutnem predlogu zakona obdavčilo z dohodnino po stopnji 15 % kot dokončnim davkom, prvo izplačilo z računa po 15 letih od odprtja računa, če v obdobju pred tem ni bilo izplačil z računa, pa se z dohodnino ne bi obdavčilo.
Zdaj velja, da se dohodnina od dobička iz kapitala izračuna in plača od davčne osnove po 25-odstotni stopnji (v odmernih letih 2020 in 2021 po 27,5-odstotni stopnji) in se šteje kot dokončen davek. Za vsakih dopolnjenih pet let imetništva kapitala se stopnja davka znižuje, tako da znaša po dopolnjenih petih letih imetništva kapitala 20 odstotkov, desetih letih imetništva kapitala 15 odstotkov, nad 15 let pa 0 %.
Novo finančno orodje za dolgoročno nalaganje sredstev
Na ministrstvu so sklenili, da bo uvedba takšnega računa prebivalstvu omogočila novo finančno orodje za dolgoročno nalaganje denarnih sredstev: "To bo lahko prispevalo k boljšemu izkoriščanju finančnih priložnosti za posameznike in gospodinjstva ter bo spodbudilo razvoj kulture varčevanja v obliki naložb v finančne instrumente." Pomembno je, da se bo s predlogom zakona tudi pozitivno vplivalo na finančno pismenost posameznikov, kar bo dolgoročno prispevalo k večji ekonomski samostojnosti prebivalstva in zmanjševanju tveganja socialne izključenosti, so prepričani: "Prav področje finančnega opismenjevanja je za naše ministrstvo ključnega pomena, v ta namen smo tudi pripravili nov Nacionalni program finančnega opismenjevanja, ki ga aktivno že izvajamo. Poleg izdaje ljudskih obveznic bo po našem mnenju tudi možnost INR prispevala k napredku na tem področju."
https://www.24ur.com/novice/gospodarstvo/obetajo-se-novi-bomboncki-za-male-vlagatelje-nizji-davek-in-dodatna-varnost.html |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
zoran13 Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.01. 2011, 20:16 Prispevkov: 2947
|
Objavljeno: 14 Apr 2025 21:41 Naslov sporočila: PRESEŽNIKI |
|
|
RACE AGAINST DEMENTIA
Jackie Stewart in njegova čelada s podpisom šampionov: tu je tudi podpis Schumacherja
Škotski svetovni prvak organiziral dobrodelno iniciativo proti demenci, ena od njegovih čelad s podpisi svetovnih prvakov formule 1 na dražbi
Škotski svetovni prvak je organiziral dobrodelno pobudo
Jackie Stewart, trikratni svetovni prvak v formuli 1, je organiziral človekoljubno pobudo z združenjem Race Against Dementia, ki ga je ustanovil.
Gre za dobrodelno dražbo, na kateri bo naprodaj prav poseben predmet: čelada, ki jo je med kariero nosil Jackie Stewart in s podpisi vseh živečih svetovnih prvakov. Proti senilni demenci bodo na dražbi prodali eno od njegovih čelad s podpisi svetovnih prvakov formule 1.
Jackie Stewart je čelado pokazal med vikendom GP v Bahrajnu, kjer je vozil Tyrrell 006, avto, s katerim je leta 1973 osvojil naslov.
Nekdanji voznik je na svojem Instagram profilu objavil videoposnetek, ki prikazuje čelado, med 20 prisotnimi imeni pa so Emerson Fittipaldi, Mario Andretti, Jody Scheckter, Alan Jones, Keke in Nico Rosberg, Nelson Piquet, Nigel Mansell, Alain Prost, Damon Hill, Jacques Villeneuve, Mika Häkkinen, Fernando Alonso, Kimi Räikkönen, Lewis Hamilton, Jenson Button, Sebastian Vettel, Max Verstappen in ... Michael Schumacher.
Michael Schumacher in podpis
Med avtogrami izstopa tisti Michaela Schumacherja, ki mu je pri podpisovanju očitno pomagala žena Corinna.
Novica o podpisu pogodbe s 7-kratnim svetovnim prvakom se je hitro razširila po svetu, zahvaljujoč naklonjenosti in spoštovanju, ki ga imajo navijači in drugi do nemškega voznika.
Jackie Stewart je pred mikrofoni Daily Maila sam razkril ozadje te geste: "Čudovito je, da je Michael lahko podpisal čelado za ta plemenit namen: bolezen, za katero ni zdravila. Njegova žena mu je pomagala in to je dopolnilo niz vseh šampionov, ki so še vedno z nami."
Tako se je nekdanji škotski voznik zahvalil Michaelu Schumacherju.
Čelada za dražbo in njegova žena Helen
Jackie Stewart je Racing Against Dementia ustanovil iz ljubezni do svoje žene Helen, ki so ji leta 2014 diagnosticirali demenco, in do vseh tistih, ki se vsak dan spopadajo z demenco.
Cilj dobrodelne organizacije je financiranje novega krvnega testa, ki so ga razvili na Univerzi v Cambridgeu in bi lahko izboljšal kakovost življenja mnogih ljudi.
V imenu Helen in vseh tistih, ki jih je prizadela demenca, ima danes 85-letni šampion nalogo zmagati na najpomembnejši dirki svoje kariere: dirki raziskovanja.
Jackie Stewart e il casco autografato dai campioni: c'è anche la firma Schumacher |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
zoran13 Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.01. 2011, 20:16 Prispevkov: 2947
|
Objavljeno: 22 Apr 2025 13:27 Naslov sporočila: PRESEŽNIKI |
|
|
PAPEŽ FRANČIŠEK - JORGE MARIO BERGOGLIO
Na včerajšnji dan 2025 v starosti 88 let je umrl papež Frančišek.
"Zjutraj ob 7.35 se je rimski škof Frančišek vrnil domov k Očetu," je v izjavi dejal kardinal Kevin Farrell. Frančišek je umrl dan po tem, ko se je na velikonočno nedeljo pojavil na Trgu svetega Petra. Pogreb papeža Frančiška bo v devetih dneh, konklave za izvolitev njegovega naslednika pa v enem mesecu, so sporočili iz Vatikana.
Jorge Mario Bergoglio se je rodil 17. decembra 1936 v Buenos Airesu v Argentini v delavsko družino priseljencev z italijanskimi koreninami. Njegov oče Mario Jose (rojen v italijanskem Torinu) je bil železničar, njegova mama Regina Maria (rojena Sivori) pa je opravljala delo gospodinje.
Najstarejši v družini petih otrok je Jorge Bergoglio svoje otroštvo ob dveh bratih in dveh sestrah preživel v Buenos Airesu v soseski Flores. Živa je le še njegova mlajša sestra Maria Elena.
Pri 21 letih je zbolel za hudo pljučnico, zaradi katere so mu odstranili del desnega pljučnega krila. To ga je spodbudilo, da je začel razmišljati o duhovniškem poklicu.
Jezuit za vedno
Sprva sicer ni nameraval postati duhovnik. Najprej je namreč diplomiral s področja kemijske tehnologije in kratek čas tudi delal v živilskopredelovalni industriji.
Veljal je tudi za strastnega ljubitelja nogometa. Še posebej močno je navijal za klub San Lorenzo de Almagro in seveda za argentinsko nogometno reprezentanco, v času pontifikata pa je sprejel nogometaše številnih svetovno znanih klubov, med drugim italijanskega Juventusa in nemškega Bayern Münchna. Bil je dober kuhar, velik ljubitelj opere, grških klasikov ter Shakespeara in Dostojevskega, zelo rad pa je imel tudi tango.
Za talar se je odločil po hudi pljučnici, ki jo je prebolel v mladosti. Pri 21 letih se je 11. marca 1958 vpisal na semenišče v okrožju Villa Devoto in tako vstopil v jezuitski noviciat. Kot mlad semeniščnik je pridno študiral, med drugim tudi humanistiko v Čilu.
Vmes je zašel tudi v skušnjavo. Kot je priznal, je zaradi zaljubljenosti v neko dekle celo podvomil, ali je duhovniški poklic res zanj, vendar je preizkušnjo premagal in se 12. marca 1960 zaobljubil revščini in kreposti v jezuitskem redu.
Po redovnih zaobljubah je še naprej študiral filozofijo, poučeval literaturo in psihologijo na srednji šoli v Santa Feju in Buenos Airesu, nato pa je leta 1967 začel študirati tudi teologijo.
Od duhovnika do škofa in kardinala
13. decembra 1969 je Bergoglio pri 32 letih prejel duhovniško posvečenje. Medtem je vneto napredoval tudi v hierarhiji jezuitov. Leta 1973 je bil izvoljen za provinciala tega reda. Na tem položaju je bil vse do leta 1979.
Kasneje je bil tudi rektor semenišča in župnik v župniji San Jose. Marca leta 1986 je odšel v Nemčijo na doktorski študij, ki ga je tam tudi dokončal, po vrnitvi v domovino pa je bil v Cordobi spovednik in duhovni voditelj.
Papež Janez Pavel II. ga je 20. maja 1992 imenoval za pomožnega škofa Buenos Airesa in za naslovnega škofa Auce. Junija istega leta je nato prejel tudi škofovsko posvečenje.
Po smrti kardinala Antonia Quarracina je 28. februarja 1998 zasedel mesto nadškofa Buenos Airesa. Na tem položaju je izvedel več reform, bil je tudi vnet borec proti splavu. Bil je tudi velik zagovornik revnih in širjenja vpliva Cerkve v slumih Buenos Airesa. V času njegovega vodenja nadškofije se je število duhovnikov v revnih predelih prestolnice podvojilo, sam pa je dobil vzdevek škof sluma.
6. novembra istega leta je postal tudi škof Argentine za verujoče vzhodnega obreda. Tri leta po imenovanju za nadškofa, 21. februarja 2001, pa ga je papež Janez Pavel II. povzdignil še v kardinala z naslovno rimsko cerkvijo sv. Roberta Bellarmina. Sledila je njegova selitev v Vatikan.
Ob tem je Bergoglio vernike pozval, naj ga v Rimu ne obiskujejo, ampak raje tisto, kar bi sicer porabili na poti, darujejo ubogim.
Še kot škof Buenos Airesa – takrat še škofije z več kot tremi milijoni prebivalcev – je zasnoval velik misijonski projekt, ki je temeljil na občestvu in evangelizaciji in imel štiri glavne cilje: odprte in bratske skupnosti, vodilno vlogo ozaveščenih laikov, evangelizacijska prizadevanja, namenjena vsakemu prebivalcu mesta, ter pomoč ubogim in bolnim. S tem projektom je želel ponovno evangelizirati Buenos Aires, "ob upoštevanju tistih, ki tam živijo, njegove strukture in njegove zgodovine", k sodelovanju pa je povabil tako duhovnike kot laike. Septembra 2009 je začel tudi solidarnostno akcijo ob dvestoletnici osamosvojitve države.
Skromnost in ponižnost tudi v škrlatu
Kardinal Bergoglio je v vmesnem času tudi v rojstni Argentini in Južni Ameriki postajal vse bolj priljubljen, v tem duhu pa je živel tudi v večnem mestu. Kljub veliki priljubljenosti ni nikoli opustil svojega treznega pristopa ali strogega življenjskega sloga, ki so ga nekateri označili za skoraj asketskega.
V tem duhu skromnosti in ponižnosti je leta 2002 sprva sicer odklonil imenovanje za predsednika argentinske škofovske konference, a je bil tri leta kasneje na to mesto vseeno izvoljen in nato leta 2008 ponovno potrjen za še drugi triletni mandat. Aprila 2005 se je Bergoglio udeležil tudi konklava, na katerem je bil izvoljen njegov predhodnik, papež Benedikt XVI.
V rimski kuriji je kardinal Bergoglio opravljal različne službe, med drugim je bil član kongregacije za kler, kongregacije za bogoslužje in disciplino zakramentov, Kongregacije za ustanove posvečenega življenja in družbe apostolskega življenja ter tudi član komisije za Latinsko Ameriko in papeškega sveta za družino.
Prvič Frančišek
Februarja 2013 je takratni papež Benedikt XVI. odstopil zaradi starosti in zdravstvenih težav. Sledil je nov konklave in že po petih krogih glasovanja je bil 13. marca 2013 izvoljen Bergoglio. Za primerjavo: pri izvolitvi njegovega predhodnika Benedikta XVI. so bili potrebni štirje krogi glasovanja.
Izbral si je ime Frančišek, in sicer po svetem Frančišku Asiškem in sv. Frančišku Ksaveriju, ustanovnem članu jezuitov, ter postal prvi papež s tem imenom. Že njegov prvi javni nastop pred množico vernikov, ki jih je pozdravil s preprostim "buona sera" (dober večer), je nakazoval na to, da se bo njegov pontifikat razlikoval od predhodnikov po slogu vodenja Cerkve in odnosa z verniki.
Zagovornik revnih in odrinjenih, pa tudi papež dialoga
Bergoglio je tudi kot papež Frančišek še naprej živel preprosto ter skrbel za revne in odrinjene od družbe. Na veliki četrtek je noge umival zapornikom, izražal je skrb za migrante, predvsem pa za preganjanje v vojnah in spopadih.
Na cerkvenem področju so poznavalci njegove dosežke strnili v sedem glavnih točk: dialog in sinodalnost, pastoralno spremljanje ponovno poročenih in LGBT-katoličanov, dosledna življenjska etika, zaostritev doktrine o smrtni kazni, zaostritev teorije pravične vojne, stvarjenje in ekologija ter omejevanje nereformirane latinske maše.
Njegovi pomembni dosežki v času njegovega pontifikata vključujejo papeško encikliko (okrožnico) Laudato si’ (Hvaljen bodi) leta 2015, ki je obravnavala podnebno krizo in se zavzemala za skrb za okolje, njegova prizadevanja za spodbujanje edinosti med katoličani, nekatoličani in nekristjani ter njegovo zgodovinsko opravičilo preživelim duhovniških spolnih zlorab.
Leta 2016 je izdal svojo drugo apostolsko spodbudo, Amoris laetitia (Radost ljubezni), obsežno izjavo o družinskih vprašanjih in pastorali družin. V njej je škofe in duhovnike pozval, naj zavzamejo bolj prijazen in manj obsojajoč odnos do homoseksualcev, staršev samohranilcev in ločenih, ki so se ponovno poročili, vendar niso dosegli razveljavitve zakonske zveze.
V spodbudi pa vseeno ni preklical njihove formalne izključitve iz prejemanja zakramentov ter ponovno potrdil, da Cerkev zavrača istospolne poroke in kontracepcijo.
"Če je nekdo gej in išče Gospoda, kdo sem jaz, da bi ga obsojal?"
Zelo veliko pozornosti svetovne javnosti je vzbudil tudi z izjavo, ko je v začetku pontifikata julija 2013 ob vračanju iz Brazilije v Rim nasprotoval diskriminaciji homoseksualcev, a hkrati opozoril pred "gejevskim lobijem" v Vatikanu, češ da je to "resna težava". "Če je nekdo gej in išče Gospoda, kdo sem jaz, da bi ga obsojal? Te osebe ne bi smeli diskriminirati ali omejevati. Cerkve ne zanima usmerjenost posameznika. Vsi smo bratje. Če je kdo izgubljen, mu moram pomagati," je dejal takrat.
Že v začetku pontifikata se je zavzel tudi za večjo vlogo žensk v Cerkvi, vendar ne v vlogi duhovnic. Kot je dejal takrat, so "ta vrata zaprta", a je kasneje svoj odnos do tega vprašanja omilil.
Oktobra 2023 je znova poudaril uradno doktrino Cerkve glede tega vprašanja in ponovil, da je duhovništvo izključno za moške, in to ne more spremeniti tradicije žensk znotraj Cerkve. Papež Frančišek je tako ponovno potrdil dolgoletno doktrino Katoliške cerkve in zatrdil, da posvečenja žensk v duhovnike ni znotraj cerkvenih naukov.
Papež Frančišek se je zelo dejavno lotil tudi vprašanja pedofilije in spolnih zlorab znotraj Cerkve, a mu pomembnejših reform na tem področju ni uspelo sprejeti.
Aktivno si je prizadeval za odkrivanje nepravilnosti in sprevrženih dejanj, še posebej posvečenih oseb. Tako je bilo tudi v enem izmed bolj odmevnih primerov slovenskega jezuita Marka Ivana Rupnika.
Kot veliki kancler Katoliške univerze v Argentini je tudi avtor knjig: Meditaciones para religiosos (1982), Reflexiones sobre la vida apostólica (1992) in Reflexiones de esperanza (1992).
Kaj papeža Frančiška povezuje s Slovenijo?
Bergoglio je v 70. letih tudi dvakrat obiskal Slovenijo, prvič leta 1970 na povabilo kardinala Franca Rodeta. Na enotedenskem obisku si je ogledal Postojnsko jamo, Bled in obiskal tudi ljubljansko opero.
Slovenijo je drugič obiskal že naslednje leto 26. januarja 1971, ko je bil na poti s študija v Madridu v Rim. Ustavil se je na obisku staršev Andreja Golarja, ki je bil takrat knjižničar na teološki fakulteti v San Miguelu v predmestju Buenos Airesa, Bergoglio pa je tam deloval kot glavni knjižničar. V drugem obisku naše dežele je obiskal Bled in brezjansko baziliko.
Kaj pa papeža Frančiška še povezuje s Slovenijo? To je njegova nečakinja Maria Inés Narvaja, ki je poročena s potomcem slovenskih izseljencev v Argentini. Njen mož Vladimir Jurij Voršič je Slovenec, potomec slovenskih družin Voršič in Bajlec, ki sta se v Argentino izselili po drugi svetovni vojni.
V času pontifikata je papež Frančišek sprejel številne najvišje slovenske predstavnike oblasti, med njimi tudi oba zadnja predsednika republike, Boruta Pahorja in Natašo Pirc Musar.
Srečanje zakoncev Trump s svetim očetom
V spominu pa je ostalo tudi njegovo srečanje z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom in prvo damo Melanio maja leta 2017, v času Trumpovega prvega predsedniškega mandata.
Ko so v Vatikanu Melania in Donald ter njegova hči Ivanka pristopili do njega, se je s prvo damo ZDA pošalil na račun prehranjevalnih navad Trumpa. "Kaj mu dajete jesti, potico?" je Frančišek po rokovanju v španščini vprašal Melanio ter s tem nakazal, da pozna njene slovenske korenine.
Pica ali slovenska potica Melanie?
Sevničanka pa mu je, ko so ji prevedli vprašanje, odgovorila: "Pico? Da." Kasneje je nastala zmeda, ali sta se pogovarjala o pici ali slovenski potici. Bela hiša je sporočila, da sta oba govorila o potici, da pa je Melania besedo izgovorila tako hitro, da je bilo slišati kot "pica". Vir v Vatikanu je takrat pojasnil, da dileme ne morejo razjasniti.
Znano je sicer, da je bil Frančišek ljubitelj slovenske potice in da je vedno povprašal po tej orehovi sladici, ko se je sestal s kom iz Slovenije.
Prva dama Melania je sicer po izmenjavi daril tudi prosila papeža, naj blagoslovi njen rožni venec.
https://siol.net/novice/svet/umrl-je-papez-francisek-655794
https://siol.net/novice/svet/papez-je-mrtev-kdo-ga-bo-nasledil-656192
https://siol.net/novice/svet/pirc-musarjeva-cutim-globoko-zalost-660684
https://siol.net/sportal/nogomet/papez-francisek-je-imel-rad-sport-predvsem-nogomet-660682
"Vsaka vojna pusti svet v slabšem stanju kot ga je dobila. Vojna je poraz politike in narodov. To je poraz pred silami zla".
Francesco
VOJNA
'Vsaka vojna je poraz'
Papež je večkrat pozval k miru in kritiziral vojne. "Sovražnost, ekstremizem in nasilje niso rojeni iz vernega srca: so izdaje vere," je dejal marca 2021 med obiskom v Uru v Iraku.
Večkrat je komentiral rusko invazijo na Ukrajino, ki se je začela 24. februarja 2022. "V Ukrajini tečejo reke krvi in solz. To ni samo vojaška operacija, ampak vojna, ki seje smrt, uničenje in bedo," je dejal 6. marca 2022.
"Vojna je poraz, vsaka vojna je poraz," je dejal 8. oktobra 2023, dan po napadu borcev Hamasa na jug Izraela. Dodal je, da terorizem in vojna ne prinašata rešitev, ampak samo smrt in trpljenje nedolžnih.
'Hinavščina je, da se imaš za kristjana in preženeš begunca'
22. novembra istega leta je Frančišek dejal, da čuti bolečino tako Izraelcev kot Palestincev, medtem ko je Izrael nadaljeval s povračilnimi napadi na Gazo. "To ni vojna. To je terorizem," je dejal.
Bil je tudi glasen zagovornik pravic beguncev. "Ne smemo biti zgroženi nad njihovim številom, temveč nanje gledati kot na osebe, videti njihove obraze in poslušati njihove zgodbe," je dejal ameriškemu kongresu septembra 2015.
"Graditi zidove in ovire, da bi ustavili tiste, ki iščejo prostor miru, je nasilje," je dejal v pismu cerkvenemu združenju v Albaniji septembra 2015.
"Hinavščina je, da se imaš za kristjana in preženeš begunca ali nekoga, ki išče pomoč, nekoga, ki je lačen ali žejen, zavrneš nekoga, ki potrebuje pomoč," je dejal na srečanju nemških vernikov v Vatikanu oktobra 2016.
Že od začetka svojega pontifikata je bil osredotočen na skromnost in preprostost. "Moji ljudje so revni in jaz sem eden izmed njih," je večkrat javno ponovil in s temi besedami pojasnil svojo odločitev, da je že kot kardinal namesto v škofovski rezidenci živel v majhnem stanovanju, da se za razliko od mnogih drugih ni vozil z limuzino, pač pa z javnim prevozom, prav tako si je kuhal sam.
'Če je nekdo homoseksualec in išče Boga, kdo sem jaz, da o njem sodim'
"Če je nekdo homoseksualec in išče Boga ter ima dobro voljo, kdo sem jaz, da o njem sodim?" je 29. julija leta 2013 rekel v pogovoru z novinarji na letalu ob povratku iz Brazilije.
"Homoseksualci imajo pravico biti del družine. So božji otroci in imajo pravico do družine. Nihče ne bi smel biti izpuščen ali osramočen zaradi tega," je dejal v dokumentarcu, objavljenem oktobra 2020, in pozval k zaščiti istospolnih parov z zakoni o civilni zvezi.
Na vprašanje, kaj bi morale osebe skupnosti LGBT vedeti o Bogu, je papež v pismu iz maja 2022 odgovoril: "Bog je Oče in se ne odreka nobenemu od svojih otrok. Del njegovega sloga so bližina, usmiljenje in nežnost."
'Vsakič, ko ženska dobi položaj v Vatikanu, se stvari izboljšajo'
"Boj za pravice žensk je stalen boj. Za to se moramo še naprej boriti, ker so ženske darilo. Bog ni ustvaril moškega in mu dal psa, da bi se z njim igral. Ustvaril je oba enaka, moškega in žensko. Družba, ki ženskam ni sposobna omogočiti večjih vlog, ne napreduje," je povedal novinarjem novembra 2022.
"Opazil sem, da se vsakič, ko ženska dobi (odgovoren) položaj v Vatikanu, stvari izboljšajo," je dodal.
'Nekateri mislijo, da moramo biti kot zajci, da bi bili dobri katoličani'
"Ali je legitimno, ali je prav, da za rešitev težave vzamemo človeško življenje? To je človeško življenje, to je znanost. Moralno vprašanje je, ali je prav, da vzamemo človeško življenje za rešitev težave. Je dejansko prav, da najamemo morilca, da reši težavo?" je julija 2022 povedal za Reuters.
"Nekateri mislijo, da moramo biti kot, oprostite mi za uporabo te besede, zajci, da bi bili dobri katoličani, ampak ne," je dejal med letom domov s Filipinov 19. januarja 2015 in dodal, da Cerkev spodbuja odgovorno starševstvo.
'Zasvojenost z drogami je zlo'
"Zasvojenost z drogami je zlo in z zlom ne more biti popuščanja ali kompromisa," je dejal na konferenci o pregonu drog v Rimu 20. junija 2014.
'Znaki podnebnih sprememb so vse bolj očitni'
"Svet, v katerem živimo, se sesuva in se morda bliža točki preloma," je dejal v dokumentu, objavljenem 4. oktobra 2023. "Kljub vsem poskusom zanikanja, prikrivanja, zamolčanja ali relativiziranja tega vprašanja so znaki podnebnih sprememb tu in vse bolj so očitni," je zapisal.
https://www.24ur.com/novice/tujina/papezevi-najbolj-nepozabni-citati.html
Nazadnje urejal/a zoran13 22 Apr 2025 19:22; skupaj popravljeno 9 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
zoran13 Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.01. 2011, 20:16 Prispevkov: 2947
|
Objavljeno: 22 Apr 2025 14:25 Naslov sporočila: MANIPULACIJE Z MALIMI DELNIČARJI |
|
|
DISKRIMINACIJA ZARADI ZDRAVSTVENEGA STANJA
Zagovornik ugotovil diskriminacijo pri nagradi za poslovno uspešnost
Zagovornik načela enakosti je ugotovil diskriminacijo zaposlenih pri zavarovalnici zaradi njihovega zdravstvenega stanja. Ugotovil je, da so bila merila za izplačilo nagrade za poslovno uspešnost diskriminatorna. Če so bili zaposleni med letom bolniško odsotni z delovnega mesta, so prejeli nižjo nagrado kot tisti, ki niso bili.
Zagovorniku je diskriminacijo prijavil zaposleni na zavarovalnici, ki je navedel, da so delavci zaradi upravičenih odsotnosti z dela zaradi bolezni prejeli sorazmerno nižjo nagrado za poslovno uspešnost za leto 2021. Merila za obračun in izplačilo nagrade, ki jih je predstavil zaposleni, namreč določajo, da je nagrada sorazmerna prisotnosti na delovnem mestu v letu, za katerega jo je zavarovalnica izplačala. Višina nagrade se je zaposlenim znižala za vsak dan, ko so bili z dela bolniško odsotni, so zapisali v sporočilu za javnost.
Ob očitkih je zagovornik sprožil proces ugotavljanja diskriminacije, v sklopu katerega je zavarovalnico soočil z očitki iz prijave. Zavarovalnica je v odgovoru zatrdila, da je ravnala pravilno. Sklicevala se je na eno izmed sodb višjega delovnega in socialnega sodišča glede meril za izplačilo nagrade za delovno uspešnost, po kateri je ključen pogoj za izplačilo te nagrade opravljanje dela.
Odločitev vrhovnega sodišča nad sodbo delovnega sodišča
Med zagovornikovim odločanjem v primeru zavarovalnice pa je sklep v podobni zadevi sprejelo vrhovno sodišče, ki je presodilo, da je nižanje nagrade za poslovno uspešnost zaradi bolniške odsotnosti diskriminatorno. Odločitev vrhovnega sodišča je nad sodbo višjega delovnega sodišča, na katero se je sklicevala zavarovalnica, so še zapisali.
Zagovornik je z odločitvijo vrhovnega sodišča tako seznanil zavarovalnico in jo pozval k poravnavi s prikrajšanimi zaposlenimi, česar pa ni sprejela. V nadaljevanju postopka je ugotovil, da so bila merila za izplačilo nagrade za poslovno uspešnost zavarovalnice za leto 2021 diskriminatorna. Slabše obravnave so bili deležni tisti zaposleni zavarovalnice, ki so bili med letom odsotni zaradi svojega zdravstvenega stanja ali zdravstvenega stanja svojih otrok.
https://siol.net/novice/slovenija/zagovornik-ugotovil-diskriminacijo-pri-nagradi-za-poslovno-uspesnost-660758 |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
|